Uzungöl'de 'horonlu-gollü' HES protestosu

Uzungöl'de 'horonlu-gollü' HES protestosu

Uzungöl
KARADENİZ 13.04.2024 15:06:00 0

TRABZON’da, dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de toplanan bölge halkı ve turizmciler, yöre sanatçılarıyla atma türküler seslendirip horon oynayarak, bölgede Solaklı Vadisi üzerine kurulması planlanan Trabzonspor’a ait olduğunu öne sürdükleri HES’e karşı tepki gösterdi. Gölü besleyen dereye inen grup, ellerindeki futbol toplarını temsili kaleye atarak, bordo-mavili kulübün kendi kalesine gol attığını söyledi.

Çaykara ilçesindeki Solaklı Deresi üzerinde, 2012'de Trabzonspor’un sahibi olduğu, Bordo Mavi Enerji Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti tarafından 'Uzungöl Regülatörü Hidroelektrik Santral (HES) Projesi' oluşturulup, proje için ÇED raporu alındı. Raporun ardından HES’e karşı çıkan yöre halkının yargıya başvurmasıyla; 2014 yılında Danıştay 14’üncü Dairesi, Trabzon idare Mahkemesi’nin HES kararını bozdu. 2023’te ise Trabzonspor, Uzungöl HES’in yüzde 90’ını ADV Elektrik Üretim Ticaret A.Ş Firması’na sattı. Aradan geçen sürede HES için bölgede herhangi bir çalışma başlatılmadı.

ÇALIŞMA BAŞLADI UZUNGÖLLÜLER TEPKİ GÖSTERDİ

Söz konusu HES alanında şantiye kurulduğunu ve çalışma başlatıldığını ileri süren yöre halkı, turizmciler ve bazı sivil toplum kuruluşları, HES projesinin iptali için protestoda bulundu. Göl çevresindeki protesto öncesi yöresel sanatçı Onay Şahin konser verdi. Şahin, seslendirdiği atma türküde bölgeye HES istemediklerini ifade ederken, kalabalıktaki bölge halkı, ‘Uzungöl’e HES, vallahi pes’, 'Dereler halkındır satılamaz', 'HES varsa sıkıntı var', 'Alan kim satan kim', 'Uzungöl rant alanı değil koruma alanıdır' yazılı dövizler taşıdı. Kemençeyle horon da oynayıp tepkilerini sürdüren grup, gölü besleyen Solaklı Deresi’ne inerek, temsili kaleye ellerindeki futbol toplarını atarak bordo mavili kulübün kendi kalesine gol attığını söyledi.

‘UZUNGÖL TRABZONSPOR’UN KALESİDİR’

Kalabalık adına açıklama yapan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, "Trabzonspor, bu projeyi gündeme getirdiğinde doğa kıyımı ile elde edilecek gelirin sporun ruhuyla bağdaşmaması nedeniyle hem Trabzon’da hem de deplasman maçlarında taraftarların yoğun protestosuyla karşılaşmış, taraftarlarının arzusu doğrultusunda projeyi atıl bırakmıştır. 2018 yılına gelindiğinde ise Bordo Mavi Enerji adlı şirketin adresi Trabzon Ortahisar’dan, İstanbul Bakırköy semtine taşınmış, 2021 yılında ise şirketin ortaklık yapısı ve yönetim kurulu da değişmiştir. Şu an Trabzonspor’un bu şirkette var olup olmadığı bilinmemektedir. Bu projenin arakasında ister Trabzonspor olsun, ister olmasın bizim için değişen bir şey de yoktur. Biz Uzungöl’de HES istemiyoruz. Bu projeden vazgeçilmesi için hukuk içinde her türlü meşru hakkımızı kullanacağımızı da ilan ediyoruz. Başka Uzungöl yok. Her derede HES’ler var ama bu ülkede başka Uzungöl yok. Uzungöl, Trabzonspor’un kalesidir. Trabzonspor, bu projeyle kendi kalesine gol atmıştır” dedi.

‘UZUNGÖL’E HES AKIL TUTULMASIDIR’

Uzungöl Çevre Koruma Kültür ve Turizm Dernek Başkanı Abdullah Özen de projeye tepki göstererek, “50 yıllık turizm birikimini, bir firmanın kar etme amacına yönelik HES projesi için yöneticilerimiz bugün sınıfta kalmıştır. Özel Çevre Sınırı’nın sıfırında, SİT, afet ve yaşam alanlarının içerisinde ve Doğu Karadeniz'in turizmdeki çekim merkezinde bu HES projesine izin vermek ‘akıl tutulmasıdır’. Hukuki olarak daha önceden kazanılmış davamızı yeniden yeniledik; hukuki olarak Yargıtay’ın durdurma kararını bekliyoruz. Siyasetçiler, bürokratlar ve yöneticilerimizin bu hassasiyetlerimizi dikkate almasını bekliyoruz. Hem hukuki hem de toplumsal olarak mücadelemiz sürecek” diye konuştu.


Haber Kaynak : DHA

"Bayburt İl Afet ve Acil Durum Müdürü, İl Müftüsüne Ziyarette Bulundu: Afet ve Acil Durum Çantası Hediye Edildi"

AK Parti Genel Merkezi'nde 'Türkiye Yüzyılı' Ekonomi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Çakırgöl Kış Turizm Merkezi İçin Yol Haritası Belirlendi: Trabzon Büyükşehir Belediyesi Öncülüğünde Önemli Adımlar Atılıyor

"Trabzon'da Hafif Raylı Sistem Projesi İlerliyor: Ankara'da Kararlılıkla Takip Edildi"

"Yomra Belediye Başkanı Tarihi Binaları ve Arşiv Düzenlemesini Gündeme Aldı"

Rize Fındıklı İlçesinde Çay Üreticileri Fiyatları Protesto Etti

Akçaabat Belediye Başkanı Ekim, Turizm İşletmecileriyle İstişare Toplantısı Düzenledi

Başkan Çelebi, Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu: İhtiyaçlara Çözüm Üretilecek

Bayram Danacı, Demirözü İlçe Müftülüğü Personel Toplantısına Katıldı

Vakfıkebir Belediye Başkanı Fuat Koçal, CHP İlçe Teşkilatını Ziyaret Etti

Kafkasör Arena'ya Modern Dokunuşlar: Festival Alanı Genişliyor

Atatepe Yolunda Genişletme Çalışmaları Hızla İlerliyor: Belediye Başkanı Erdem İncelemelerde Bulundu

Vakfıkebir Belediye Başkanı, Muhtarlarla Bir Araya Gelerek İlçenin Geleceğini Konuştu

Bayburt Belediye Başkanı Memiş ve Vali Eldivan, Bayburt Fen Lisesi'nde Bilim Fuarı Açılışında Buluştu

Vali Mustafa Eldivan, Uluslararası Müzeler Günü Programında Konuştu

 • Perşembe 21.4 ° / 15.3 ° Güneşli
 • Cuma 19.4 ° / 12.7 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Cumartesi 17 ° / 13.5 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • BIST 100

  10792,53%-0,98
 • DOLAR

  32,20% 0,08
 • EURO

  34,88% 0,24
 • GRAM ALTIN

  2428,07% -1,35
 • Ç. ALTIN

  3940,55% -1,46

Rize

23.05.2024

 • İMSAK 02:55
 • GÜNEŞ 04:46
 • ÖĞLE 12:20
 • İKİNDİ 16:17
 • AKŞAM 19:43
 • YATSI 21:26